U prostorijama OKC-a u nedelju, 29. novembra 2015. godine smo organizovali trening Non violent action and prevention of Hate speech in the media- Govor mržnje u medijima i nenasilno rješavanje konflikata.
Radionicu je držala Ervina Dabižinović, aktiviskinja i koordinatorka Programa ženskih studija u nevladinoj organizaciji “Anima” iz Kotora.
Tokom jednodnevnog druženja, učesnici radionice su mogli da čuju o samoj kampanji Savjeta Evrope kao i da kroz interaktivan rad steknu neke vještine i znanja koja će im pomoći u daljem radu na ovom projektu. Ervina je navodila i primjere iz rada organizacije “Anima” kao i načine prevencije i raspoznavanja govora mržnje naročito u medijima i na internetu. Govor mržnje možemo prepoznati na osnovu njegovog cilja da izazove negativne posledice u vidu marginalizacije pojedinca ili grupe u zavisnosti od njegovog/njihovog ličnog svojstva ili pripadnosti-istakla je Ervina.
Voditeljka radionice je posebno naglasila kroz šta se manifestuje govor mržnje:
1. stvaranje prezira prema određenom licu ili grupi;
2. stvaranje negativnog stereotipa prema određenom licu odnosnu grupi;
3. podsticanje diskriminacije i neprijateljstva;
4. osudu okoline prema određenom licu ili grupi;
5. izazivanje osećanja nesigurnosti i straha kod određenog lica/ili pripadnika određene grupe;
6. nanošenje fizičkih i psihičkih bolova određenom licu odnosno pripadniku određene grupe;
7. upućivanje pretnji određenom licu odnosno grupi;
8. podsticanje i izazivanje nasilje prema određenom licu ili grupi;
9. stvaranje osjećaja kod velikog djela građana da je takvo ponašanje prema određenom licu/grupi društveno poželjno i opravdano;
10. izazivanje osjećaja kod širokog kruga građana da će takvo ponašanje biti tolerisano, i neće biti predmet odgovornosti.
Diskusija se nastavila primjerima iz naših medija kao i sa poznatih crnogorskih portala. Naučili smo i kako najlakše da izađemo na kraj sa ovakvim devijantnim ponašanjima u društvu kao i šta svaki pojedinac može da uradi u svom okruženju i zajednici na sprečavanju govora mržnje.