Kada je Tomas Edison izumio eleketričnu sijalicu, vjerovatno nije ni pomišljao da će njegov uređaj osvjetljivati domove širom svijeta, ali i prenositi podatke koji će omogućiti ljudima da preuyimaju informacija sa satelita u svemiru, do njihovih malih, ručnih uređaja. Međutim, sa upoznavanjem “Li-Fi” interneta, kućna svijetla će uskoro dobiti novu ulogu kao formu prenosa podataka koja je do sto puta brža od dosadašnjeg “Wi-Fi” načina.
“Li-Fi”, koji je izmislio Harold Haas na Edinburškom Univerzitetu u 2011, koristi komunikaciju vidljivom svjetlošću (VLC) da prenosi podatke ekstremnim brzinama. Pojednostavljeno, funkcioniše kao nevjerovatno brza lampa za signaliranje, trepereći poruke u binarnom kodu (jedinice i nule). U dosadašnjim laboratorijskim istraživanjima, ova tehnologija je mogla prenositi podatke od 224 gigabita po sekundi. “Wi-Fi” dostiže brzinu od oko 600 megabita po sekundi. “Li-Fi” tehnologija se sada uspješno koristi u Estoniji, i to u kancelarijama gdje dostiže brzinu od jednog gigabita po sekundi.
Harold Haas je izjavio da kućne LED sijalice se lako mogu konvertovati u “Li-Fi” transmitere, snadbjevajući korisnike sa mnogo efikasnijom konekcijom. “Sve što treba da uradimo jeste da stavimo mikro-čip u svaki potencijalni uređaj za osvjetljivanje čime kombinujemo dvije osnovne funkcionalnost: osvjetljenje i prenos bežičnog interneta”, dodao je on. Takođe je bitno napomenuti da brzina u kojoj bi sijalice treperile ne može biti primjećena našim okom.