Laibach održao koncert u Pjongjangu


Slovenačka grupa Laibach održala je 19. avgusta istorijski koncert u Pjongjangu, kao prvi strani rok bend u Sjevernoj Koreji, čijim se cenzorima ipak nisu svidjele sve pjesme, pa su sa set liste izbačene “Koran“, “Eat Liver” i “The Final Countdown“.

Istorijski koncert Laibach-a trajao je 45 minuta, a umjesto u Muzičkom konzervatorijumu “Kim Von”, koji ima hiljadu mjesta, održan je u nešto većem Pongva teatru, čiji je kapacitet 1.500 ljudi.

Repertoar Laibacha prilično se razlikovao od uobičajenog, uključujući obrade pjesama iz mjuzikla “The Sound of Music” – “Edelweiss“, “Do-Re-Mi” i “The Hills Are Alive“, koje su popularne i u Sjevernoj Koreji.
U publici je bilo i oko 150 stranaca, uključujući diplomate, predstavnike pojedinih međunarodnih nevladinih organizacija i turiste. Visoki državni i partijski zvaničnici nisu primjećeni, a većinu publike činili su ipak Korejci, koji su prilično bezizražajnih lica pratili koncert, ali su bendu na kraju uputili topao aplauz.

U izjavama posle koncerta, koje su preneli elektronski mediji, pojedini predstavnici publike naveli su da im je bilo zanimljivo, iako im je to prvi susret sa takvom vrstom muzike, a posebno su bili zadovoljni što je Laibach izveo i domaću narodnu pesmu “Arirang” u pratnji korejskog pijaniste.

Svi su sjedeli mirno, nisu pjevali, niti aplaudirali, što je normalno na koncertima u tom dijelu svijeta, rekao je predstavnik turističke agencije Koryo Tours, koja je bila zadužena za strane državljane na koncertu za koje je, inače, bio limitiran broj mjesta.

O koncertu su izvjestili svi svjetski mediji, a i sjevernokorejska novinska agencija KCNA pohvalila je neouobičajeni koncert.

Prema prvobitnom planu, Laibach je trebalo da održi dva koncerta u Muzičkom konzervatorijumu, ali je i za 19. i 20. avgust promenjena lokacija nastupa, pa je drugi koncert praktično otkazan, budući da je – umjesto nastupa cijelog benda, sveden na nastup Borisa Benka iz dua Silence, koji sarađuje sa Laibachom.

Otkazivanje koncerta planiranog za 20. avgust, kako su prenijeli slovenački mediji, nema veze sa cenzurom, već su u pitanju tehnički razlozi.

Član ekipe Laibacha Jani Novak izjavio je za Televiziju Slovenije da je prvi “koncert bio fenomenalan”, uprkos pojedinim teškoćama.

Laibach je turneju nazvao “Dan oslobođenja” povodom 70-godišnjice oslobođenja Korejskog poluostrva od japanske kolonizacije.

Snimci sa istorijskog koncerta, kako je najavio Laibach, biće iskorišćeni za dokumentarni film čija je premijera planirana  2016. godine.

Gostovanje Laibacha u Pjongjangu organizovali su Severnokorejsko-evropska asocijacija za promociju kulturne razmjene, Traavik Art kompanija iz Norveške i sam bend iz Trbovlja, koji je početkom jula proslavio 35 godina postojanja specijalnim koncertom u rodnom gradu na kojem je predstavio i dioo programa pripremljenog za Sjevernu Koreju.

Osnovana 1980. godine u rudarskom Trbovlju, grupa Laibach od samih početaka djeluje u različitim područjima muzičko-vizuelnih umjetnosti i predstavlja jednu od najsubverzivnijih pojava slovenačke i jugoslovenske umjetničke scene 80-ih godina. Laibach se od nastanka aktivno suočava s totalitarizmom i pitanjem odnosa umjetnosti i ideologija. Njihovo djelo nudi kompleksnu definiciju umetnosti kroz spektar savremenog poimanja države, slobode, popularne kulture i politike.

Izvor: www.seecult.org