Konferencija o ulozi škole u suzbijanju govora mržnje na internetu


U okviru kampanje „Suzbijanje govora mržnje“ organizovana je konferencija „Škola kao resurs u prevenciji i borbi protiv govora mržnje na internetu”. Poruka kampanje i konferencije jeste da svi zajedno treba da kreiramo virtuelni svijet u kome se poštuje premisa da je on-line svijet javni prostor, i da se principi i vrijednosti ljudskih prava i u njemu moraju jednako poštovati kao i u realnom svijetu.

U okviru kampanje „Suzbijanje govora mržnje“ u četvrtak, 10. decembra 2015. godine, na Dan ljudskih prava, Volonterski klub Gimnazije „Slobodan Škerović“ i NVU „Djeca Crne Gore“ organizovali su Konferenciju „Škola kao resurs u prevenciji i borbi protiv govora mržnje na internetu”. Konferencija je održana na Univerzitetu Donja Gorica u Podgorci, a organizovana je pod pokroviteljstvom Uprave za mlade i sport, Crnogorskog Telekoma i Univerziteta Donja Gorica.

Konferencija je okupila učenike/ce, nastavnike/ce, predstavnike/ce institucija i NVO sektora, medije, ali i ostale zainteresovane strane koje žele da učestvuju u kreiranju virtuelnog svijeta u kome se poštuje premisa da je on-line svijet javni prostor, i da se principi i vrijednosti ljudskih prava i u njemu moraju jednako poštovati kao i u realnom svijetu.

Projekat „No hate off-line, no hate on-line“, u okviru kojeg je konferencija realizovana, dio je aktivnosti u okviru nacionalne kampanje “Suzbijanje govora mržnje na internetu” kojom u Crnoj Gori koordiniše Uprava za mlade i sport, a na međunarodnom nivou je vodi Savjet Evrope.

Takođe, kada je riječ o nastavku projekta, učesnici/ce konferencije su istakli kako je potrebno poboljšati informisanost mladih o načinima prijavljivanja govora mržnje,
povećati broj vršnjačkih radionica, kreirati prilike za vršnjačke edukatore da dijele iskustva, podstaći saradnju sa različitim akterima u zajednici i povećati uključenost roditelja u ovaj projekat u cilju poboljšanja njegovih rezultata.

U okviru aktivnosti međunardone kampanje „Suzbijanje govora mržnje na internetu“, savjet Evrope je kreirao i Priručnik za suzbijanje govora mržnje „Bukmarks“, a sa engleskog ga je prevela Uprava za mlade i sport. Priručnik je namijenjen za obuku nastavnika/ca i ostalih edukatora/ki kao podrška radu sa mladima sa ciljem suzbijanja govora mržnje. Priručnik možete naći linku:  http://sebizelim.me/me/novosti/prirunik-za-borbu-protiv-govora-mrnje-kroz-obrazovanje-o-ljudskim-pravima.

,