Knjige koje su obilježile 2015. godinu


Kada nova godina krene sa ponovljenim odbrojavanjem dana uvijek se vratimo unazad da saberemo utiske, ostvarene/neostvarene želje, da se prisjetimo svega i koječeg a iz  „prethodne“. Tako se i prave razne liste i listice, naj filmova, muzike, događaja, kulture…U svim tim spiskovima smjestimo i ovaj namjenjen pisanim riječima-koje su nas to knjige oduševile, iznenadile, vratile u život u prethodnoj 2015.-oj godini. Uz pomoć  fantastičnog bloga bukmarkic.com uspjeli smo da izdvojimo neke primjerke.

Krenućemo sa knjigom o kojoj se najviše pričalo i pisalo u toku 2015. godine, a to je Go Set a Watchmanof Harper Li (prevedena kao Idi i postavi stražara). Iako je ovo drugi roman spisateljice kultnog romana Ubiti pticu rugalicu, Idi i postavi stražara nije ispunio očekivanja koja je gospođa Harper postavila prethodnim romanom koji je izdat pre više od 50 godina. O romanu se dosta pisalo, i svakako je prodat u više miliona primeraka, ali su i kritičari i čitaoci razočarani onim što je unutar korica. Sa druge strane, postoje tri romana koja su, iako nimalo komercijalna u početku, osvojila srca mnogih. Prvi je A Brief History of Seven Killings od pisca Marlona Džejmsa, roman koji je ove godine dobio prestižnu britansku nagradu za kniževnost zvanu Buker. Sledi roman A Little Life spisateljice Hanie Janagihare a koji je bio nominovan za skoro sve prestižne književne nagrade (iako nije dobio niti jednu) – roman koji se proteže u preko 700 strana, i koji uspeva da otvori oči čitaocima da prepoznaju dobre i loše strane života i da im pomogne da shvate koje su to sitnice koje čine život.

U drugoj polovini godine, pojavio se i roman Fates and Furies, spisateljice Loren Grof, koji je takođe nominovan za podosta književnih nagrada i osvojio srca kritičara i čitalaca. Svakako ne smemo da zaboravimo roman Purity od Džonatana Francena kao i biser malo lakše literature, A Spool of Blue Threadod En Tajler.

Tu su takođe I romani Numero Zero (Nulti broj) Umberta Eka, Finders Keepers of čuvenog Stivena Kinga; prvog romana Kazua Išigura u celokupnosti smještenog u žanr fantazije, The Buried Giant (preveden kao Zakopani džin); God Help the Child od Toni Morison, pa do knjige On Cats pisca Čarlsa Bukovskog.

Što se tiče romana koji su se najviše čitali kod nas– tu je spisak malo drugačiji. Roman koji je dugo bio na prvom mestu top lista je svakako triler Djevojka iz voza od Pole Hokins, roman Grej od autorke E. L. Džejms koji je zapravo roman 50 nijansi Siva iz perspektive glavnog muškog junaka. Tinejdžeri su ostali zaluđeni romanom Daću ti Sunce od autorke Džendi Nelson. Ipak, ova godina je prošla i u znaku domaćih pisaca, najviše Ivana Tokina koji je zasenio domaću publiku romanom Najnormalniji čovek na svetu koji je izdat za Samizdat B92; Jelene Bačić Alimpić koja je svoje obožavaoce obradovala romanom Noć kada su došli svatovi izdatog za izdavačku kuću Laguna. Ne možemo nikako zaboraviti ni roman Kristine Kovač, Drvo života. Posebno moramo pomenuti i knjigu Life & Style modne blogerke Zorane Jovanović; knjigu koja je bila najprodavanija knjiga ovogodišnjeg Sajma knjiga u Beogradu.

Ono što je ova godina donijela su i romani Džona Grina, poznatog po romanu Krive su zvezde, zbog kog su milioni i milioni širom sveta plakali. Izdavačka kuća Urban Reads je ove godine prevela i izdala sve romane Džona Grina – Krive su zvijezde, Gradovi na papiru, Vejte snegovi, Vil Grejson, U potrazi za Aljaskom, Obilje Katarina. Ovo su romani koje preporučujemo svim tinejdžerima, ali i za sve one koji znaju kako se jedan tinejdžer osjeća.