1. Queen – Made in Heaven
Petnaesti i poslednji album britanske rok grupe na kojem se pojavljuje originalna četvorka – Merkjuri, Mej, Tejlor i Dikon. Prodat je u preko 10 miliona primjeraka širom svijeta.
Nakon Merkjurijeve smrti, tri preostala člana radila su na vokalima i klavirskim trakama koje je Fredi ostavio, dodavajući ostale djelove u istom studiju u kojem je snimljen dio prije njegove smrti.
2. Deftones – Adrenaline
Debi album američke metal grupe, koji je definitivno i najenergičniji od svih ostalih. Trake kao Bored i Nosebleed čine ovaj album unikatom ovog žanra.
3. Incubus – Fungus Amongus
Još jedan debi album na, sastava Incubus, koji je izdat i produciran od strane njihove nezavisne izdavačke kuće.Svojim jedinstvenim zvukom i tekstom, ovaj album odiše drugačijom aurom od ostalih albuma ovog fank benda.
4. Green Day – Insomniac
Prodat u dva miliona primjeraka, četvrti album kalifornijske pank-rok grupe Green Day, nije bio primljen od strane publike kao svoj prethodnik, Dookie (1994). Insomniac je malo tamniji i ima teži, grublji zvuk, na čelu sa trakama Geek Stink Breath i Brain Stew/Jaded.
5. Alice In Chains – Alice In Chains
Prvi album na kojem se pojavljuje basista Majk Injez, a zadnji Lejna Stejlija prije njegove smrti 2002. Kao i albumi prije njega, ovaj album se fokusira na teme kao što su depresija, izolacija, narkotici, bijes i smrt. Iako ima manjih nedostataka, istoimeni album ove grandž grupe je ništa manje nego impresivan.
6. Red Hot Chili Peppers – One Hot Minute
Ovo je jedini album Pepersa na kojem se pojavljuje gitarista benda Jane’s Addiction, Dejv Navaro. Nakon odlaska Džona Frušantea iz benda, grupa je od juna ’94. do februara ’95. sa Navarom snimala ovaj album, na kojem se jasno uočava njegovo prisustvo kroz teške hevi-metal rifove. Uprkos svemu ovome, ovaj album je, iako veoma drugačiji, izvanredan.
7. Foo Fighters – Foo Fighters
Album, koji je frontmen grupe – Dejv Grol – cio napisao i snimio sasvim sam. Grol na ovom albumu pjeva, svira gitaru, bas i bubnjeve. I sve to za samo sedam dana.
Na albumu ima dvanaest pjesama, od kojih je devet Grol napisao dok je još bio bubnjar u Nirvani. Foo Fighters je prodat u 2 miliona primjeraka širom svijeta.
8. Smashing Pumkins – Melon Collie and the Infinite Sadness
Dvije polovine ovog albuma predstavljaju dan i noć. Na njemu se nalazi 28 pjesama koje govore o “ljudskom stanju smrtne tuge”. Grupa prvi put na ovom albumu koristi širok spektar instrumenata – kao klavir, sintizajzere čak i orkestar na jednoj od pjesama.
9. Oasis – (What’s the Story) Morning Glory?
Album na kojem se nalazi čuvena pjesma Wonderwall, je jedan od esencijalnih britpop albuma. Posjeduje titulu “najboljeg britanskog albuma od 1980-ih”. U 2010, muzički magazin Rolling Stone je izjavio da je album “trijumf, pun hrabrosti i iznenadjujuce nježan. Morning Glory je vrh zlatnog doba britpopa”.
10. Radiohead – The Bends
Drugi studi album engleske grupe koji predstavlja drastičnu promjenu u stilu ove grupe, koji se na ovom albumu bazira na intezivnijem korišćenju klavijatura, zatim višeslojnim grubim gitarama i zagonetnim idejama koje se kriju iza teksta.