Šta je govor mržnje i No Hate Speech Movement?


Internet nam nudi mogućnost da kreiramo, distribuiramo i konzumiramo medijske sadržaje. Takoreći, internet je pun prostora za učešće i samoizražavanje, posebno sa razvojom socijalnih mreža u kojima većina nas, manje više učestvuje. Međutim, svakodnevno smo svjedoci zloupotrebe ovoga prostora i to na način kojim se krše ljudska prava – govorom mržnje i zlostavljanja na internetu.

Govor mržnje, definisan od strane Savjeta Evrope, čine sve forme izražavanja koje šire, podstiču, promovišu ili opravdavaju rasnu mržnju, ksenofobiju, anti-Semitizam i ostale vidove mržnje zasnovane na netoleranciji, uključujući intoleranciju izraženu agresivnim nacionalizmom i etnocentrizmom, diskriminacijom i odbojnošću protiv manjina, emigranata i osoba emigrantskog porijekla.

Kampanja “No Hate Speech Movement” je dio projekta “Young People Combating Hate Speech Online”, koji je bio aktivan u periodu između 2012. i 2014. Ova kampanja se bori za jednakost, dostojanstvo i ljudska prava. Dakle, projekat protiv govora mržnje, rasizma i diskriminacije u online oblicima.

“No Hate Speech Movement” je nastao kao reakcija na slučaj Amande Todd, 15-ogodišnje djevojke koja je bila žrva internet zlostavljanja i govora mržnje, čiji je krajnji ishod bilo njeno samoubistvo.

Iako je projekat NHSM završen 2014, Savjet Evrope još uvijek podržava projekte sa ciljem podržavanja i obrazovanja mladih osoba u borbi protiv govora mržnje, kao i aktivne borbe protiv govora mržnje u kojima može učestvovati svako, o tome više informacija na oficijalnom sajtu.